Essingeöarna – Stora Essingen och Lilla Essingen – är två av Stockholms mest unika och charmiga bostadsområden, belägna mitt i Mälaren men ändå med omedelbar närhet till stadens puls. Här kombineras stadsliv med skärgårdskänsla, och det är inte svårt att förstå varför många drömmer om att bo just här.
En ö-historia mitt i staden
Visste du att både Stora och Lilla Essingen en gång i tiden var sommaröar, med villor och enklare sommarhus som användes främst under den varmare delen av året? På 1900-talet började öarna bebyggas mer permanent – och särskilt under 1930- till 1950-talet växte området snabbt. Idag finns här en blandning av funkisvillor, sekelskifteshus, 60-talshus och moderna nybyggen, vilket ger en levande variation i både arkitektur och livsstil.
En rolig kuriosa är att Lilla Essingen från ca 1908 till 1990 var hem för Lux-fabriken, där Electrolux tillverkade sina första dammsugare. Fabriksområdet är numera ombyggt till exklusiva bostäder med fantastisk utsikt över vattnet – men industrins historia lever kvar i namnen och arkitekturen.
Varierad bebyggelse och höga krav på hantverk
På Essingeöarna samsas kulturhistoriska byggnader med moderna bostadsrätter i glas och stål. Här finns små funkislägenheter med snillrik rördragning, äldre fastigheter med kopparrör och källarplan från 40-talet, och nyproduktion med krav på energieffektivitet och smarta lösningar.
Detta ställer höga krav på oss på Cyklande Rörmokaren. Våra montörer är vana att arbeta i hela Stockholm, men Essingeöarna kräver ofta särskild fingertoppskänsla – både tekniskt och estetiskt. Att byta blandare i ett trångt kök från 1940-talet kräver en annan lösning än att installera golvvärme i en öppen planlösning med nygjutet betonggolv.
Många av våra montörer har dessutom snickeribakgrund, vilket gör att vi ser helheten i projekten. Det är särskilt uppskattat vid badrums- och köksrenoveringar, där varje val – från rördragning till kakel och inredning – påverkar det slutgiltiga intrycket.
Hållbarhet, småskalighet och smart logistik
Att vara cyklande rörmokare på öar kan låta som en utmaning – men det är faktiskt en styrka. Vi är vana att navigera smala gränder, trånga parkeringar och broar. Vår cykelbaserade logistik gör att vi snabbt kan ta oss mellan jobb utan att bidra till onödiga utsläpp eller trafikproblem.
Dessutom uppskattas vår närvaro på öarna – många av våra kunder här återkommer just för att vi arbetar småskaligt, hållbart och med hög kvalitet.
Behöver du hjälp på Stora eller Lilla Essingen?
Vi erbjuder allt från akuta VVS-insatser till helhetsrenoveringar av badrum och kök. Och vi gör det med respekt för varje fastighets historia, stil och tekniska förutsättningar.
Oavsett om du bor i en äldre villa, en modern lägenhet eller något däremellan, kan du lita på att Cyklande Rörmokaren levererar lösningar som fungerar – både praktiskt och estetiskt.
Om ni har frågor om VVS, EL eller snickerier är det bara att ringa oss på 08-500 333 70!